لزوم ورود مجلس و قوه قضائیه به مساله مهریه و سکه محمدمهدی تقی زاده مهریه در عرف جامعه و شرع اسلام از واجبات زندگی زناشویی و پشتوانه زندگی زن می باشد که در قرآن و احادیث نیز بارها به آن تاکید شده است. اما در چند دهه گذشته با باب شدن سکه به عنوان مهریه […]

لزوم ورود مجلس و قوه قضائیه به مساله مهریه و سکه

محمدمهدی تقی زاده

مهریه در عرف جامعه و شرع اسلام از واجبات زندگی زناشویی و پشتوانه زندگی زن می باشد که در قرآن و احادیث نیز بارها به آن تاکید شده است. اما در چند دهه گذشته با باب شدن سکه به عنوان مهریه مشکلات جدیدی در جامعه ایجاد شد ، که از جمله آن میتوان به هزاران زندانی اشاره کرد که به دلیل نداشتن تمکن مالی در پرداخت مهریه است زندانی شده اند . و به دلیل افزایش افسار گسیخته قیمت سکه و وجود دلالان برای ایجاد حباب نرخ آن، روز به روز به تعداد زندانیان اضافه می شود و تبع آن پدیده های جدیدی نیز ایجاد شده است از جمله ازدواج های صوری برای گرفتن مهریه و ارتکاب قتل برای نپرداختن مهریه و حتی خودکشی که این مسائل به معضلات بزرگی در جامعه تبدیل شده که این رویه موجود بی شک باید اصلاح اساسی شود .در بحث مهریه درست می باشد که حق زن است اما در صورت نداشتن تمکن مالی نباید مرد زندانی شود یا اینکه تمام اموال مرد به صورت کامل ضبط و مرد را مفلص کرد با مطالعه قوانین دیگر کشور ها بررسی میشود که اکثر کشورها رویه مناسب تری دارند و در مواقع جدا شدن زوجین به میزان سال های زندگی و اموال و درآمدهای زمان زناشویی توجه میشود نه میزان مهریه که باعث ایجاد ازدواج های صوری و حتی طلاق های که مرد بعد از ده ها سال زندگی در صورت کم بودن مهریه زن با کمترین هزینه زن را طلاق می دهد . به دلیل وجود مشتری های ثابت خرید سکه برای پرداخت مهریه سکه قیمت نجومی به خود گرفته که حتی با داشتن تعداد سکه کم نیز مهریه مبالغ نجومی به خود میگیرد که در اینجا برای پرداخت مهریه و سکه و عدم افزایش لحظه ای رویه را میتوان تغییر مناسب داد .
چه گونه میشود که جان انسان که با ارزش ترین و گرانقیمت ترین دارایی یک انسان است قیمت ثابت دارد اما نرخ مهریه و سکه قیمت لحظه ای که در اینجا باید نرخ قیمت سکه مهریه نیز قیمت ثابتی داشته باشد و برای کوتاه کردن دست دلال ها هر ساله قیمت منطقی برای نرخ سکه مهریه تعیین و نرخ لحظه ای سکه در نظر گرفته نشود و در صورت نداشتن تمکن مالی مرد از زندانی شدن جلوگیری شود مگر در صورت داشتن تمکن مالی و عدم پرداخت که خوشبختانه مدتی است رویه قضایی شده . و برای جلوگیری از ازدواج های صوری و طلاق های به دلیل کم بودن مهریه نرخ مصوب باید بر اساس سال زندگی و دست آورد های زندگی(میزان درآمد،میزان اموال کسب کرده)در دوران زندگی زناشویی تعیین گردد. به صورتی که شخصی با یک سال زندگی با مهریه ۱۱۴سکه با شخصی با ۱۵سال زندگی و ۱۱۴سکه مبلغ مهریه متفاوتی داشته باشند .

کارشناس ارشد حقوق تجارت بین الملل

  • نویسنده : محمدمهدی تقی زاده
  • منبع خبر : اندیشه زاگرس